Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?

Czy sterydy są niebezpieczne dla serca?

U ludzi występują one jako hormony steroidowe, które to są produkowane przez nadnercza. Wyróżnić można 2 ich rodzaje – glikokortykosteroidy oraz mineralokortykosteroidy. Pierwsze z nich mają właściwości przeciwzapalne, drugie – wpływają na regulację wodno-mineralną naszego organizmu. Brytyjczyk nie zamierza jednak odstawić sterydów, przynajmniej nie od razu. Powiedział, że zrobi to najwcześniej za rok lub dwa lata.

  • A wszystko to nie tylko dla uzyskania jak najlepszych efektów po depilacji laserowej, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.
  • W większości przypadków powodem było stosowanie sterydów, które przyczyniają się często do nagłej śmierci.
  • Toczeń, zapalenie wątroby, nerek, sarkoidoza, choroba Gravesa-Basedowa.
  • Osoby, które je zażywają, są częściej agresywne i poirytowane, choć niekiedy mogą mieć wybuchy euforii.
  • W przypadku stosowania APED, które wymagają iniekcji, zwiększa się szansa na zanieczyszczenie igły oraz występowania infekcji wirusowych jak HIV, WZW typu B i C.

U obu płci „anaboliki” zwiększają ciśnienie i ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Skutkują również zwiększeniem poziomu „złego cholesterolu” LDL i zmniejszeniu „dobrego” HDL, co prowadzić może do miażdżycy. Przyjmowanie sterydów anabolicznych powodować może także zaburzenia czynności nerek lub ich niewydolność oraz choroby wątroby. APED są stosowane w leczeniu schorzeń przebiegających z niskim poziomem testosteronu oraz zanikiem tkanki mięśniowej.

Warto przeczytać

Jednak w przy dłuższym ich stosowaniu zaburzają one gospodarkę hormonalną zdrowego mężczyzny. Dostarczanie hormonów (np. testosteronu)  z zewnątrz powoduje, że ich endogenna produkcja spowalnia się a z czasem nawet ustaje. Po zakończenie cyklu  organizm produkuje mniej hormonów ponieważ układ podwzgórze – przysadka – nadnercza – jądra spowalnia swoją pracę, rozregulowuje się. Bez odpowiedniej kuracji (PCT) po zakończeniu cyklu sterydowego libido spada i może dojść nawet do impotencji. W skrajnych przypadkach może dojść do zaniku komórek nabłonka plemnikotwórczego, a w konsekwencji do bezpłodności.

  • W rzeczywistości każdy taki preparat może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe lub są za młode na stosowanie tych suplementów.
  • W dopingu słyszało się o ludziach dostarczających IU dziennie, a nawet powyżej 30 IU rhGH dziennie.
  • Ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem powikłań zdrowotnych oraz zmian w zachowaniu.
  • Sterydy anaboliczno–androgenne są popularne wśród amatorskich sportowców.
  • Tragicznym przykładem jest Brytyjczyk Oli Cooney, który zmarł na zawał serca w wieku zaledwie 20 lat.

Dane analizował ekspert, który nie wiedział nic o celu eksperymentu oraz nie znał historii mężczyzn. Zbadano korzeń aorty, lewy przedsionek, wymiar lewej komory serca przy skurczu i rozkurczu (LVESD, LVEDD). Dodatkowo oceniono Omnadren 250 mg Jelfa kup grubość przegrody międzykomorowej (IVS), grubość ściany tylnej w rozkurczu i skurczu oraz średnicę prawej komory serca. Nadmierne lub niekontrolowane przyjmowanie sterydów wiązać może się z przerostem mięśnia sercowego.

Skutki uboczne stosowania sterydów anabolicznych

Ponadto dochodzi również do zwiększonej oksydacji węglowodanów poprzez zwiększony wychwyt glukozy przez miocyty, glikogenolizę oraz glukoneogenezę [4]. Jedną z form leczenia hormonami sterydowymi jest terapia zastępcza, polegająca na podawaniu fizjologicznych dawek hormonów w celu uzupełnienia ich niedoboru. Przykładem takiego leczenia może być terapia hormonalna w okresie menopauzy, gdy w wyniku wygaśnięcia pracy jajników podaje się estrogeny.

Steroidy stosowane są zarówno jako środki antykoncepcyjne, jak i leki pomagające zajść w ciążę – można je podawać, by uzupełnić niedobór potrzebnych hormonów. Oprócz tego sterydy anaboliczne wspomagają przyrost tkanki mięśniowej i ułatwiają redukcję wagi – w sporcie traktowane są jednak jako środki dopingujące. Zależy to od rodzaju sterydu, przyjmowanych dawek oraz czasu trwania sterydoterapii. Zazwyczaj skutki uboczne utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od zakończenia stosowania substancji steroidowych. Do grupy sterydów anabolicznych należy testosteron i syntetyczne pochodne.

Niestety to jedno z niewielu pozytywnych działań tych leków. Reszta jest bowiem wybitnie niekorzystna, przede wszystkim dla stanu układu naczyniowego i serca. Istnieją dwie grupy leków steroidowych – mineralokortykosteroidy i glikokortykosteroidy.

Ale gdy naciek zapalny w płucach jest zbyt duży, zmniejsza ich pojemność i hamuje przenikanie tlenu do krwi. Nadmierną odpowiedzią na stan zapalny jest też skurcz oskrzeli. Wtedy potrzebny jest lek sterydowy, który zmniejszy stan zapalny. Portal Apteline jest częścią Grupy Neuca – lidera hurtowej dystrybucji leków w Polsce.

W przypadku stosowania powyższych inhibitorów często występują zaburzania erekcji. Natomiast stosowanie diuretyków osmotycznych może powodować hipernatremię lub hiponatremię [3]. Synergizm działania moczopędnego powiązanych diuretyków pętlowych i tiazydowych prowadzi do nasilonej diurezy [3]. Stosowanie środków o działaniu anaboliczno-androgennym wiąże się z częstszym zgłaszaniem lęku oraz zaburzeń nastroju i niepokoju wśród osób je zażywających. W zależności od badań obserwuje się różne nasilenie efektu wpływu na psychikę.

Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Jednak ich przedawkowanie jest możliwe i może zaszkodzić zdrowiu kulturysty. Szczególnie niebezpieczny jest clenbuterol, doprowadził do hospitalizacji wielu amatorskich kulturystów. Lekarze ostrzegają, że stosowanie sterydów wywołuje zaburzenia hormonalne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia doprowadzając do zawału serca lub udaru mózgu. Stosowanie substancji przyspieszających osiąganie efektów sylwetkowych oraz wyników sportowych jest rozwiązaniem kuszącym dla młodych adeptów sportu.